Kicsikénk súlya mára már közel 800 gramm, és a hossza a fejtetőtől a talpikáig 33 cm körül lehet. Hát igen, ezt a nyúlánkságot egyre inkább érzem a bordáim közelében. ;) Állítólag a bőrén keresztül látszanak az erek, bár a bőr az átlátszóból mostanára már áttetszővé vált. Az előző héten a tüdőereké volt a főszerep; ezt a 26. héten a tüdő léghólyagocskái kapták meg. A tüdő által termelt szörfaktáns beborítja a léghólyagok belső felületét, hogy kilégzés közben megakadályozza azok összeesését. Az agyhullámok már az újszülöttekéire hasonlítanak, és kialakul jellegzetes az alvás-ébrenlét mintázatuk is. Az elmúlt hónapok során a szemhéja zárva volt, hogy a retinája megfelelően kifejlődhessen. A folyamat még nem zárult le, a csecsemők nagy része kékesszürke vagy sötétbarna szemmel születik, a végső szemszínük azonban csak kilenc hónapos koruk körülre alakul ki, de fény-érzékelésük elkezdődött. Ezen a héten elkezdi nyitogatni a szemét és gyakorolni a pislogást. A méhben némi fény is dereng, és ezt 'látva' különbséget tud tenni a fény és a sötétség között. Ezek szerint egyre inkább érzékeli a nappalok és éjszakák váltakozását a fényváltozásokból is. Nagyon érdekes, hogy valamilyen rendszerességet már eddig is fel lehetett fedezni az aktív és pihenős időszakok ismétlődésében, gondolom a hangok és az étkezés már korábban is segítettek neki a 'tájékozódásban'. Hiszen Ő már hall engem (kívül-belül ;) ), és a körülötte levőket is. Sokan feltételezik, hogy a méhben csönd és nyugalom van, de valójában a babát már régóta zajok veszik körül. Hallja a szívverésem, bélmozgásom és más testfunkcióim zaját, csakúgy, mint a külvilág hangait. Nem csoda ha reagál ezekre az ingerekre, a megszokott és új hangokra. A héten apucival elkezdtük nézegetni a babadalok választékát is, és rendeltünk is néhány lemezt. Kíváncsian várjuk, hogy melyik fog majd tetszeni neki. :) Néhány héttel ezelőtt még csak én érezhettem kicsikénk rúgásait, mozgását, mostmár mások is érzik sőt láthatják kívülről. Jó érzés ezt megosztani másokkal.
És amit a mami-pociról írnak: "A hasad egy sárgadinnye méretével vetekszik." ;) És ezzel kapcsolatban, aminek a megelőzésről már volt szó, mostmár tapasztalható közelségbe került: az a striák és az ellenük folytatott küzdelem. Tehát a poci méretének és gömbölyűségének növekedésével nem csoda, ha egyre gyakrabban viszket - ez leggyakrabban a bőr feszüléséhez köthető. "A rettegett csíkok kialakulása elsősorban hajlam kérdése: aki gyengébb kötőszövetekkel rendelkezik, annál nagyobb valószínűséggel jelentkeznek. Ettől függetlenül nagyon fontos a bőr mindennapi ápolása, annál is inkább, mert a striák ellen létezik egy fegyver: a kényes területek rendszeres masszírozása, a lényeg a bőr vérellátásának serkentése. Naponta kétszer - reggel zuhanyzás után és lefekvés előtt - masszírozd át a combok, a popsi területét, a hasat és a melleket körkörös mozdulatokkal minden irányból, és ügyelj arra, hogy a procedúra legalább 5 percig tartson minkét alkalommal. A masszázs - különösen a hasadon - legyen gyengéd. Mivel a baba ekkor már hallja a hangodat, a testápolás közben elmesélheted neki, hogy tulajdonképpen most őt simogatod. Az erőteljes dörzsölés viszont kellemetlen lehet neki."
A kezelőorvosnak akkor kell szólni a hasi viszketésről, ha az tartósan fennáll. A terhesség egyik leggyakrabban előforduló bőrelváltozása lehet a csalánkiütésre emlékeztető kiemelkedések megjelenése (ez a bőrgyógyászok által gyakran diagnosztizált "PUPP"), de ritkán a máj kóros működésével van összefüggésben, és ekkor mindenképp részletes kivizsgálást igényel.
Ne rémülj meg, ha hirtelen összehúzódásokat vagy keményedést érzel a hasadban, a méhed így készül fel a szülésre. Ezeket a fájdalommentes, bár néha kellemetlen és a menstruációs görcsökre hasonlító izommozgásokat Braxton Hicks-összehúzódásoknak hívják az angol orvos után, aki a 19. században először leírta őket. A Braxton Hicks-kontrakciókat okozhatja testi erőfeszítés, dehidratáció, stressz és a baba mozgása is, de a valódi fájásokkal ellentétben ezek nem szabályos időközönként érezhetők, és egy idő után megszűnnek.
Ahogy írják, tényleg "új feladat az alváshoz szükséges kényelmes testhelyzet megtalálása. Minden alvásra szükség van az alatt az idő alatt, amikor épp nem járkál ki éjszaka inni, egy kicsit falatozni, vagy épp a toalettre." Vagy pedig nem fájdulnak meg az ember forgói, csontjai hajnalra.
"A testpárnával megtámaszthatja lábait és növekvő hasát. Ha ez nincs, több párnát használjon erre a célra. A párnákkal az a probléma, hogy nemsokára már egynél több ember számára nem marad hely az ágyban." Ezért javasolják a tapasztaltak a jól kitalált és bevált szoptatós párnát. ;)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.