Erről a témáról írtak a minap a Nők Lapja Café egyik cikkében is, amik közül most egyet szeretnék kiemelni:
Hüvelyváladék-vizsgálatTehát ez a vizsgálat a szülés alatti fertőződés elkerülésére irányul. Van még néhány ilyen vírus és baci, ami a baba fejlődését nem befolyásolja, viszont a szüléskor a babukát megfertőzheti. Persze ezek a kötelező vizsgálatok eredményeiből, vagy a látható jelekből kiderülnek és a rendszeres terhesgondozáson a doki bácsi odafigyel, probléma esetén cselekszik.
Időpontjáról a vélemények megoszlanak. Ismert, hogy az újszülöttkori szepszisek („vérmérgezések”) döntő többségéért a Streptococcus agalactiae nevű kórokozó felelős, mely a nők kb. 30%-ának a hüvelyflórájában jelen van. Panaszt, betegséget nem okoz. Jelentősége abban áll, hogy szülés során a magzat fertőződhet. Ennek megelőzésére a hüvelyváladékot vizsgálják, és ha az anya fertőzött, akkor antibiotikumos kezelést alkalmaznak. A vizsgálatot lehet a harmadik trimeszter elején (a 26. héten) vagy a vége felé is (a 36. héten) végezni. A korán végzett vizsgálat hátránya, hogy negatív esetben a terhesség végéig még történhet fertőződés, a későn végzett esetben pedig az, hogy koraszülés esetén nincs információnk, a koraszülöttek pedig fokozottan ki vannak téve a fertőzéses szövődményeknek.
Sajnos a mi doki bácsink is talált ilyet nálunk, most azon vagyunk, hogy a problémát megszüntessük.
Amennyiben a felfedezett 'betegség' a gondos kezelés ellenére sem ürül ki a szervezetből a szülésig, akkor a szülészünk bizonyos estekben a babuka szülés utáni azonnali kezelését, vagy császármetszést javasol. A műtét által a kisbaba nem halad keresztül a fertőzött szülőcsatornán, nem érintkezik a genitáliákkal - tehát biztonságosan jön a világra. Ilyen esetekben a kisbabánk egészsége mindennél fontosabb, ne okozzon problémát, hogy nem természetes úton szülünk, így is teljes értékű anyukák lehetünk.
A baba védelmén kívül a kismama egészsége is nyomós érv lehet a "tervezett" császáros szülésre: például az erős szembetegség, vagy bizonyos szívproblémák esetén. Orvosunk ezeket a veszélyeztető tényezőket már az első találkozáskor felméri.
És íme, szintén egy a napokban megjelent Nők Lapja Café-s cikk, aminek a témája nagyon is ide illik:
_____________________________________________________________________„Csak császáros…”
A dúla válaszol
A császárral születettek védelmében ragadott tollat egy anyuka. Ő már túl van a műtéten, kisfia és az ő életét is megmentette a császármetszés. De vajon „teljes értékű” anyuka lehet, vagy „csak császáros”?
Kedves Emőke!
Nem biztos, hogy helyes, hogy rád „zúdítom” a véleményemet, de reménykedem, hogy levelem valami változásfélét elindít a császármetszés gondolatkörben.
2006 áprilisában, császármetszéssel született a kisfiam. Látod, nem azt írom, hogy világra jött, sem nem azt, hogy szültem…
Tízórányi vajúdás után, a szívverés másodszori lelassulása után, hihetetlen gyorsan kapták ki belőlem a kicsi fiút. Én csak annak örültem, hogy mindketten egészségesen jöttünk ki a kórházból, lehetett volna másképp is. Mégis, a környezetem ki nem mondott reakcióit most, tán másfél év elteltével tudom kezelni, a helyére tenni, megemészteni, nem bántani
magam.Mert…
– Nem vagyok híve annak, ha valaki „kényelemből” dönt a császármetszés mellett.
– Én is szerettem volna természetes úton világra hozni a fiamat, meg is tettem mindent ezért.
– Van úgy, hogy nem sikerül, amit elterveztünk, ez önmagában elég kudarc, nem hiszem, hogy tetézni kell azzal az attitűddel, mely minden szüléssel kapcsolatos írásból ordít, hogy „ha mégis kivágták belőled a gyereked, akkor nem tettél meg mindent érte, magadért, a szép szülésélményért”.
– Nem hinném, hogy ki kell dobni az ablakon a baba-mama kötődést csak azért, mert a műtét miatt pár óra múlva teszik csak a hasunkra a babánkat. Van kb. 20 év arra, hogy a kötődés kialakuljon, megszilárduljon.
– A tejtermelést csak minimálisan befolyásolja (talán) a császár, de a kismamáknak csak egy kicsi része hiszi ezt el.
– Igen ritkán találkozom olyan írással, amely feltárja, hogy egy császármetszés a műtétkor és utána milyen terheket ró a szülőnőre, a fiatal mamára (érzéstelenítés/altatás, sebgyógyulás, gyermekágyi folyás, hasizom nemléte, problémás tisztálkodás, varratszedés stb.).
Csak annyit kérnék, hogy azok a mamák, akik a babájuk és a maguk életét mentették meg a császár mellett döntéssel, ne másfél év múlva alhassanak nyugodtan, mert a cikkek, melyekből megnyugvást remélnek, rossz érzést hagynak maguk után, talán figyelmetlenségből.Tisztelettel:
Éva
Az UH már a megszokott szűrések körébe tartozik, a CTG viszont újdonság lesz. Kíváncsian várom!
• 28–30. héten – Ultrahangvizsgálat
A hangsúlyt a növekedési zavarok felismerésére fordítják: a magzatok a 20. hétig egyformán növekszenek, a különbségek ezután jelennek meg, melyek egy része már 30 hetesen felismerhető. A növekedésbeli elmaradás okai között a genetikai meghatározottságon kívül a lepény működésének elégtelensége jelentheti. Ugyancsak ekkor szűrik a későn megnyilvánuló fejlődési rendellenességeket. Ha a baba „megfelelő szögben” helyezkedik el, ebben a korban már biztonsággal meg lehet mondani a nemét.
• 36. héttől – CTG-vizsgálat
A 36. héttől érett terhességről beszélünk. A kardiotokográfiás vizsgálat a magzat szívműködését és a méh összehúzódásait regisztrálja. Figyelmeztet a méhlepény elváltozásaira, és a magzat állapota is jól követhető. A 36. héttől hetente, a 38. héttől hetente kétszer javasolt.
• 38. héten – Ultrahangvizsgálat
A magzat nagyságát, fekvését, a placenta állapotát és a magzatvíz mennyiségét vizsgálják. Farfekvéses magzatok esetében a 37–38. terhességi héten lehet megkísérelni a külső megfordítást.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Ingrid · http://www.terhessegem.blog.hu 2007.09.12. 06:35:52
A császármetszést pedig valóban el kell fogadni, mert életet menthet!
Puszillak, Mamci :)