Itt most néhány támpontot szeretnék adni, azzal kapcsolatban, amit nekünk elmondtak a kismama tornán. Nem kell szentírásnak venni, csak az a célom vele, hogy kicsit képbe kerüljünk. A legfontosabb az lesz, hogy a kórházban a szülésznőnkre figyeljünk, Ő segíteni fog és mindent megmond hogyan csináljuk, tehát (bármit csacsogtam itt) amit Ő mond az a helyes és azt kell követnünk!!!
1.) Keményedésre, jósló fájásokra:
* a levegőt (4-5 számolás alatt) szép lassan az ORRON keresztül BEszívni, majd ugyanilyen lassan a SZÁJON át KIfújni. A lényeg, hogy LASSAN, hogy elég oxigén kerüljön be (tehát ne kapkodjunk). Ez az ellazulást szolgálja.
2.) Szüléskor:
--- Vajúdás ideje alatt, tágulási, fájási szakaszban (amikor még nem kell, sőt nem szabad nyomni, csak a fájdalmat tűrni és az dolgozik magának):
* ilyenkor még nőiesen a mellkasba veszed a levegőt: 4 számolás alatt LASSAN beszívod az orron és 5 számolás alatt LASSAN kifújod a szádon, MELLKASI légzéssel.
* másrészről ha jól esik(pl. ha fáj de nem nyomhatsz), akkor a levegő vételnél szintén lassan orron be, viszont a kifújáskor lehet azt a zihálás félét (mint a filmekben) csinálni, hogy sok kis apró, gyors (csak ki!!!), szakaszos kifújással fújod a szádon a levegőt (határozott aprókat, mintha távolra fújnád), nem pedig egyenletesen. Ez is csökkenti a fájdalmat. (De ha nem a csak ki légzésnél teszed, vagy rosszul, akkor inkább lefáraszt. Úgyhogy ez a techinka csak akkor segít, ha jól csinálod, egyébként inkább ne alkalmazd.)
Azután amikor a doki megjegyzi, hogy látja a baba fejét, vagy haját, vagyis kitágultál, innen jön a kitolási szakasz, amikor a fájásokkal már nyomni kell.
--- Kitolási szakasz:
* itt már HASI légzést alkalmazunk: ez azt jelenti, hogy valójában a mellkasba veszed a levegőt, de a nagy-határozott légvétellel és telt tüdővel lenyomod a rekeszizmot, amivel egy lefelé préselést indítassz el. Tehát ez a lefelé préselés a lényege a hasi légzésnek.
Tehát amikor kinyíltál rendesen, a babó ott van a szülőcsatornában (doki meglátja a feje búbját), akkor a "NYOMJUNK" parancsszóra:
Nagy!!! (fontos, hogy egy határozott légvétellel teli szívd a tüdőt, ne csak egy gyors és egyben kicsi légvétel legyen) levegőt határozottan ORRON BE! "HASba" és (nem fújod ki) BENNTARTOD, amivel (a belső szerveidet letolod és) segítessz kipréselni a babát, vagyis fájáskor nyomni. Ehhez a megfelelő és egyben rásegítő pozíció, ha fogod a (külső-alsó) térdhajlatodnál a felhúzott lábad és a légvételt követően előrehajolsz, előregörnyedsz, miközben a párod segít megemelni a hátad picikét (nem csak a fejet, hanem a váll-háti részen, részben félülő, kicsit előregörnydő helyzetbe hozva magad). Tehát amikor nyomni kell, akkor egy nagy határozott (hasi) légvétel, benntartod és ezzel egyidőben a kezeddel húzod magad, a fejed előre billentve, a felső tested előre begörbítve, és nyomsz. Mindez a szerveid lefelé, és a baba kipréselését segíti.
Amikor nyomsz nagyon fontos, hogy a SZEMEID legyenek BECSUKVA!!!
A nyomás befejeztével, vagy ha közben elfogy a levegő 'légcsere':
- ha még tart a fájás, akkor a levegőt határozottan kifújod, kiegyenesedve (hogy legyen hely a bejutó levegőnek) levegővétel, benntart-görnyed és tovább nyomni.
- ha a fájás is megszűnt, akkor a levegőt kifújjuk és kiegyenesedünk. Aztán a következő fájással jöhet a hasi légvétel a görnyedéssel együtt a levegőt benntartva nyomni.
Hát valami ilyesmit tanultunk a kismama tornán. A keményedésre és vajúdásra való gyakorlatokat szükség esetén lehet gyakorolni, kellemes ellazító hatásuk van. A kitolási szakasz légzéstechnikájának viszont csak a pozícióját érdemes kipróbálni, a légzést csak nagyon finoman, a nyomást pedig egyértelműen hanyagoljuk, arra majd csak a szüléskor lesz szükség. Ez a technika fekvős szülésre van kitalálva, úgyhogy ha valaki vízben, vagy szülőszéken szülne, akkor át kell gondolni, hogy hogyan alkalmazható.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.